
Кримінальний і цивільний процес: процесуальні заперечення. Заперечення проти дій головуючого
У ст. 13 Цивільного кодексу України закріплено концепцію зловживання правом, відповідно до якої заборонено здійснення прав із наміром спричинити шкоду іншій особі, зловживання правом в інших формах, зобов’язано особу під час здійснення прав дотримуватись моральних засад суспільства і не порушувати прав інших осіб. У ЦПК зобов’язано осіб, які беруть участь у справі, добросовісно здійснювати свої процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки (ст. 27). На підставі системного аналізу ст. 13 ЦК та ст. 27 ЦПК можна сформулювати добросовісність як таку реалізацію прав і виконання обов’язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов’язків у межах, визначених законодавством, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборону зловживати наданими правами.
Практикуючі юристи (адвокати) вживають поняття «процесуальна диверсія», яке належить до сфери процесуальної тактики і техніки. Прихильники процесуальної диверсії стоять на позиції виправданого застосування процесуальної диверсії як ефективної реакції на формально конструктивні, тобто спрямовані на розв’язання спору дії іншої сторони, що мають усі ознаки зловживання процесуальним правом.
Аналогічну ситуацію маємо й у кримінальному процесі. Проблемні питання забезпечення можливого майбутнього цивільного позову коли сторони, втягнуті у протиборство, або одна з них (прокурор, адвокат, потерпілий або підсудний) намагаються зловживати своїми процесуальними правами. У всякому разі, в умовах змагального процесу, незалежно від того, цивільний це чи кримінальний процес, мають бути певні запобіжники для недопущення зловживання правом.
У США, наприклад, кримінальний і цивільний процес практично не відрізняються між собою у загальних принципах. Спільним для цивільного та кримінального процесу в Україні є його змагальність. Однак принцип змагальності в Україні діє тільки в суді, а не на стадії досудового слідства. Так розпорядився закон. Де-факто змагальність діє і на стадії досудового слідства, проте тільки в урізаному вигляді, що характеризує кримінальний процес як інквізиційний. Обвинувачений наділений певними правами, він може користуватись допомогою захисника, але не може вести паралельне розслідування, призначати експертизи та не користується правом допиту особи, яка вказує на нього як на злочинця. Одним із способів боротьби зі зловживанням процесуальними правами можуть бути процесуальні заперечення, які у судовій практиці США, Росії та Європи узвичаїлися і є невід’ємною частиною судового засідання. У цивільному та кримінальному процесі для сторони (або її представника) виникає потреба негайно реагувати на неправильні дії опонента (неетичні висловлювання щодо сторони, навідні запитання, заборонені процесом, висловлення своєї позиції замість запитання до свідка тощо). Ця проблема є спільною як для кримінального, так і цивільного процесу.
У таких випадках адвокат (представник другої сторони) заявляє протест, наприклад: «Протестую — це навідне запитання», а суддя коротко вирішує: «Протест приймається» або «Протест відхиляється». Замість слова «протест» можна вжити більш прозоре слово «заперечую», яке, власне, є й у ст. 27 ЦПК. У ст. 260 КПК передбачено, що коли хто-небудь з учасників судового розгляду заперечує проти дій головуючого, які обмежують або порушують їхні права, це заперечення заноситься до протоколу. Якщо ж прокурор ставить навідні запитання свідку, а суддя не знімає їх, то це порушує право підсудного на забезпечення рівності сторін і є порушенням обов’язку суду, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, створити необхідні умови для виконання сторонами їх процесуальних обов’язків і здійснення наданих їм прав.
Тому суд, проблемні питання забезпечення можливого майбутнього цивільного позову має належним чином відреагувати на навідні запитання й інші порушення процесу, і якщо він цього не робить, то захисник або підсудний чи прокурор вправі заперечувати проти дій (а в цьому випадку - бездіяльності) суду з посиланням на ст. 260 КПК.
Уведення у судову практику України таких формул дає можливість своєчасно усунути з процесу неналежні докази, не допустити навідні запитання або ж усунути інші порушення процесу.
Адвокат, що заявляє заперечення, має викласти і коротко обґрунтувати його. У США це виглядає так: «Заявляю заперечення (протестую). Ваша честь, показання з чужих слів!» Якщо на думку судді заперечення правомірне або явно неправильне, то суддя одразу виносить рішення, навіть не вислуховуючи аргументи протилежної сторони.
Правомірне заперечення буде прийнято (susnained), а неправильне - відхилено (overruled).
Відповідно до ст. 27 ЦПК сторона може подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб. Таким чином, право на протест як засіб реагування на неправильні дії другої сторони або іншого учасника процесу ґрунтується на повноваженнях, визначених законом. Протест - рішуче заперечення чого-небудь, категорична заява про незгоду з кимсь, чимось, про небажаність чого-небудь.
Якщо своєчасно не зупинити сторону, яка ставить навідне запитання, тобто здійснює підказку свідкові, забезпечуючи його додатковою інформацією, то це може викривити картину процесу, а допущення неетичних висловлювань зриває нормальний хід судового процесу.
У суддів України немає відповідних навичок, тому на заявлений протест може послідувати негативна реакція судді й навіть зауваження особі, яка зробила таку заяву, виходячи з правила, що порядок у судовому засіданні підтримує головуючий. Між тим заявлення протесту щодо дій інших учасників (крім судді) - нормальна, передбачена законом дія.
Приклад. У цивільній справі, пов’язаній зі спором про спадщину, до свідка звернулися із запитанням: «Хіба ви не чули, як позивачка заявляла, що у померлого не було інших спадкоємців, крім неї? » Вважаючи запитання навідним, адвокат заявив: «Протестую, Ваша честь. Це навідне запитання». Суддя: «Це ви у себе вдома можете протестувати, пане адвокате. Не порушуйте встановлений порядок у судовому засіданні». Відповідно до п. 4 ст. 160 ЦПК, тільки головуючий вирішує питання про дотримання порядку в судовому засіданні. Адвокат продовжив: «Ваша честь! Я заявляю заперечення в порядку частини ст. 160 ЦПК у зв’язку з діями головуючого, який не зважив на обґрунтовану заяву про порушення порядку допиту. Відповідно до частини 9 ст. 180 ЦПК головуючий має право за заявою осіб, які беруть участь у справі, знімати питання, поставлені свідку, якщо вони за змістом ображають честь чи гідність особи, є навідними або не стосуються предмета розгляду. Прошу занести моє заперечення до журналу судового засідання та постановити щодо нього ухвалу». Зайве говорити, що це було домашньою заготовкою адвоката, яка могла і не спрацювати. Адже досвідчений адвокат не стане зловживати таким правом і без потреби не заявлятиме заперечення, щоб не погіршувати відносин із судом.
У цьому випадку адвокат навмисне спровокував конфлікт, щоб порушити нормальний хід допиту свідка та спробувати вивести з рівноваги суддю. Це було пов’язано з тим, що адвокат відчував, що у судді склалася думка про відмову в задоволенні позову ще до судового розгляду. Іноді судді забуваються і передчасно висловлюють свою позицію у справі. Виведення судді з рівноваги давало надію, що під час написання рішення та дослідження доказів будуть упущені істотні моменти, які може бути використано у суді апеляційної інстанції. Так і сталося. Роздратований суддя відхилив приховане серед інших клопотання про оцінювання предмета спору 4-кімнатної квартири в центрі Києва. При цьому, читаючи клопотання, яке складалося з кількох десятків пунктів, адвокат навмисне пункт про призначення експертизи з оцінювання квартири завуалював і прочитав його нерозбірливо, одночасно подавши це письмове клопотання для приєднання до матеріалів справи. Суддя приєднав клопотання до матеріалів справи та відхилив його в цілому.

До апеляційної інстанції адвокат замовив висновок спеціаліста щодо оцінювання квартири та обґрунтував ним незаконність рішення суду в апеляційній інстанції. Рішення було скасовано. У цьому випадку протест проти навідного запитання та заперечення було використано недобросовісно.
Але правомірність заявлення протесту проти запитання не викликає сумнівів. Заперечення щодо поставленого питання було викладено у формі, яка в українській процесуальній традиції не використовується - «протест» замість «заяви про заперечення щодо навідного запитання». Тим не менш звернення з протестом проти запитання цілком допустиме і дає можливість швидко реагувати сторонам і суду на порушення процесу. Що стосується заперечень проти дій головуючого, то вони можливі в порядку ст. 160 ЦПК і є правомірними. У таких випадках суддя про прийняття або відхилення заперечень постановляє відповідну ухвалу.
У Росії попри майже ідентичне законодавче вирішення прав сторін та інших учасників процесу до практики заявлення протестів сторонами вже звикли, й у серіалі про роботу адвоката «Лінія захисту» це наочно продемонстровано як один із ефективних прийомів сторін і суду. Було би доцільним введення у судову практику України таких звернень, що спрощувало б недопущення навідних запитань та інших порушень процесу. У такому випадку слова « протестую - навідне запитання» або «протестую - порушується честь і гідність особи» роблять заяву про заперечення щодо дій, клопотань, навідних запитань більш лаконічною, а відтак - ефективнішою. Насамперед це залежить від адвокатів, які можуть використати ці формули у судовій практиці.
Одним із варіантів захисту може бути і клопотання про усунення недопустимих доказів, яке у правовій системі США називається клопотанням in limine. Цей термін означає буквально «на порозі», «із самого початку». Такі процесуальні заперечення заявляють усно, у відкритому засіданні, у процесі судового розгляду. В українському цивільному процесі подібні клопотання цілком допустимі, виходячи з принципів допустимості, належності та достовірності доказів.
Аналогічні ситуації виникають і у кримінальних справах, і адвокат також може звертатися до головуючого із запереченням щодо навідного запитання або запитання, яке містить образу або викладене в неетичній формі.