03057 Україна, Київ, Антона Цедіка 10-а

Статті

Майно подружжя і його розділ при розлученні

Адвокат захистить ваші інтереси при розлучення і поділ майна

Майно подружжя є їх спільною власністю, тобто все, що придбане під час шлюбу, належить їм обом. За винятком того, що було подаровано або успадковане кожним з них.

До майна відносяться всі грошові виплати, включаючи доходи від підприємницької діяльності та допомоги, що не мають цільового призначення, рухомі та нерухомі речі, цінні папери, паї, вклади, частки в капіталі комерційних організацій.

Все, що було Вашою власністю до шлюбу, належить тільки вам.

У зв'язку з цим настійно рекомендую: зберігайте свідоцтва того, що речі були подаровані саме Вам, а не сім'ю в цілому.

Але є випадки, коли Ваша половина вклала в це майно стільки коштів, що це істотно збільшило його вартість, наприклад: перепланування квартири з виробництвом дорогого ремонту, добудова (реконструкція) будинку і т.п.

Спільним майном подружжя є придбані за рахунок їх загальних доходів рухомі та нерухомі речі, цінні папери, паї, вклади, частки в капіталі, кошти, внесені в кредитні установи або в інші комерційні організації, і будь-яке інше нажите подружжям у період шлюбу майно, незалежно від того на ім'я кого з подружжя воно придбане, або на ім'я кого, або з ким з них внесені кошти.

Якщо один чоловік за рахунок своїх або сімейних коштів вніс істотні поліпшення у майно іншого чоловіка, то воно так само може бути визнано спільною власністю.

Навіть якщо шлюбним договором передбачено роздільне майно подружжя, є шанс оскаржити положення договору, які порушують інтереси дітей або ставлять одного з подружжя в "украй несприятливий стан" порівняно з іншим.

Треба зазначити, що відповідно до Кодексу про шлюб та сім'ю України суду надано право визнати майно, нажите кожним з подружжя під час їх роздільного проживання при припинення сімейних відносин, власністю кожного з них.

Майно, придбане під час шлюбу, належить подружжю в рівних частках.

Якщо є неповнолітні діти, якщо дружина сиділа вдома і нічого не робила (не вчилася, не працювала, не виховувала дітей, та ще й не вела домашнього господарства), або чоловік пропивав або іншим способом витрачав спільне майно подружжя на шкоду інтересам сім'ї, і тому є докази, то суд може визнати частки не рівними. Найчастіше частки перерозподіляють в залежності від того,з ким залишаються діти (при цьому зобов'язання по аліментах, природно, ніхто не скасовує).

Обов'язково згода чоловіка, якщо інший чоловік продає, дарує, змінює нерухомість, що перебуває у спільній власності подружжя; здійснює будь-яку угоду, яка вимагає державної реєстрації або нотаріального посвідчення.

Зверніть увагу, це може стати в нагоді: якщо ваша згода на дані дії Вашого чоловіка не було нотаріально засвідчено, ви можете вимагати в суді визнання такої угоди недійсною.

За зобов'язаннями одного з подружжя відповідає тільки цей чоловік (стягнення за зобов'язаннями може бути накладено тільки на майно цього чоловіка). Однак це тільки загальне правило, що має кілька винятків.

  • Зверніть увагу, ви можете нести відповідальність за зобов'язаннями вашого чоловіка якщо те, що отримано Вашим чоловіком по зобов'язаннях було витрачено на потреби родини;
  • якщо загальне майно було придбано або збільшено одним з подружжя за рахунок коштів, набутих злочинним шляхом (в обох випадках дані факти встановлюються тільки судом).

Як довести, що майно, придбане під час шлюбу, є спільно нажитим? Існує безліч нюансів у визначенні режиму майна подружжя, для того, щоб довести чи є те чи інше майно спільно нажитим потрібно уявляти конкретну ситуацію.

За загальним правилом, доказами будуть будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Для докази можуть використовуватися: пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові, речові докази, висновки експертів.

Якщо шлюбним договором не передбачено інше, то до майна, нажитому на подружжям під час шлюбу (спільного майна подружжя), як уже говорилося, відносяться доходи кожного з подружжя від трудової, підприємницької діяльності і результатів інтелектуальної праці, отримані ними пенсії, допомоги, а також інші грошові виплати, які не мають спеціального цільового призначення (суми матеріальної допомоги, суми, виплачені на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, і т.д.). Всі ці обставини Вам необхідно довести (підтвердити) в суді.

Речі індивідуального користування, а саме одяг, взуття, книги за фахом, залишаються у вашій власності. За винятком того, що може бути визнано предметами розкоші.

Особливу увагу зверніть на коштовності: подарунки залишаються з Вами, а предмети розкоші треба ділити, але якщо подарунок є предметом розкоші -він Ваш.

Приватизація квартири є безоплатній угодою (вважається, що її Вам подарували), однак виселити з цієї квартири колишнього чоловіка або дружину практично нереально (мабуть, єдиний надійний варіант-визнання шлюбу недійсним).

Майно, отримане подружжям під час шлюбу в дар, з інших безоплатним операцій теж може бути визнано індивідуальним.

Речі, придбані виключно для задоволення потреб неповнолітніх дітей (одяг, взуття, шкільні та спортивні речі, музичні інструменти, дитяча бібліотека та інші), розділу не підлягають і передаються без компенсації того з подружжя, з яким проживають діти.

Вклади, внесені подружжям за рахунок спільного майна подружжя на ім'я їх спільних неповнолітніх дітей, вважаються такими, що належать цим дітям і не враховуються при поділі спільного майна подружжя.

Розділ майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за правилами, передбаченими ЦК України та Законом України "Про селянське (фермерське) господарство". При виході з господарства одного з його членів основні засоби (техніка, інвентар, споруди) розділу і виділу не підлягають.

Таким чином, житловий будинок не підлягає поділу в натурі між подружжям-фермерами, судом може бути визначений лише порядок користування ним.

Строк давності для вимог розділу майна, нажитого в шлюбі,-три роки з моменту його розірвання (але майна може не залишитися і за більш короткий термін). Тому краще відразу, поки все ще зберігся, скласти угоду про розподіл спільного майна і засвідчити його у нотаріуса.

Якщо ви давно живете окремо, але не оформляєте розлучення, Вам доведеться доводити своє право на майно, придбане в період відсутності фактичних шлюбних відносин. І це не завжди просто-не затягуйте з розлученням, не додавайте зайвої роботи суддям.

Шлюб розривається в суді, якщо неповнолітні діти є, а обопільної згоди на розлучення немає.

Шлюб розривається в Загсі, якщо взаємну згоду на розлучення є, а дітей немає (або їм вже виповнилося вісімнадцять).А також якщо чоловік засуджений до позбавлення волі на строк більше трьох років, він є недієздатним або безвісно відсутньою (навіть якщо є маленькі діти).

Чоловік не може просто так розлучитися з дружиною, якщо дитині, яка народилася у цьому шлюбі, ще не виповнилося року (навіть якщо встановлено, що дитина не від нього) або жінка вагітна. У цих випадках потрібна згода жінки.

Якщо ваша дружина або чоловік відмовляється подати заяву про розірвання шлюбу або не приходить на реєстрацію розірвання,-не затягуйте час, відразу звертайтеся до суду.

При розлученні Ви можете вимагати від суду поділити майно, що перебуває у спільній власності (простежте, щоб постанова суду не містило формулювання "в рівних частках", розділене повинно бути конкретне майно, що належить саме Вашій родині); визначити суму і порядок виплати аліментів; визначити, з ким залишаються діти і коли їх можна відвідувати.

Формально надане Вам право брати участь у вихованні дітей порушити просто, контролювати його реалізацію просто нікому, тому в остаточному підсумку все зведеться до "полюбовним" домовленостями між колишнім подружжям, а це не завжди буває так просто, особливо якщо має місце конфліктна ситуація.

Конкретні права, зафіксовані в юридично грамотно складений "Угоду про порядок здійснення батьківських прав батьків, який проживає окремо від дитини", підписаного обома батьками, порушити набагато важче.

Не забудьте передбачити в угоді, що у дитини є ще і бабусі з дідусями, -щоб уникнути непорозумінь запишіть, на що вони мають право, а так само обговоріть надання змісту колишньому чоловікові (як правило-колишній дружині, але чого тільки не буває в наш час).

Якщо у вас маленька дитина (до трьох років) або дитина—інвалід (до вісімнадцяти років)-суд задовольнить прохання про виплату аліментів вам (що не виключає, зрозуміло, виплати аліментів дитині).

Зазвичай суд з розумінням ставиться до подібного роду прохань, якщо шлюб був досить довгим (більше десяти років) або людина дійсно потребує матеріальної допомоги за станом здоров'я.

Безумовно, ви зможете вимагати всього цього і багато пізніше, але краще покінчити з проблемами такого роду відразу, не розтягуючи задоволення, і без додаткового звернення в суд.

Контакты

lawyer_tischenko Адвокат Тищенко Роман Петрович
Послуги адвоката в Києві
Контакты:
Адреса: 03057 Україна, Київ, Антона Цедіка 10-а,
Телефон:+3 8067 240–90–46,
Электронна пошта: advocate@yourlawyer.in.ua UAH
Час роботи: щоденно 09:00 - 18:00

Що ви отримуєте, замовивши послуги адвоката

  • 1. Доведення вашої справи до логічного завершення
  • 2. Доступні ціни на послуги адвоката
  • 3. Різнобічна юридична практика
  • 4. Допомога на стадії виконання рішення суду
  • 5. Комплексний аналіз ситуації (справи)
  • 6. Велика кількість виграних справ (досвід)

Поиск по сайту